SchnäppchenjagdPicodi.com – Berichte und Analysen

Proživeti za minimalnu zaradu

Picodi21. März 2019

Kao obično, početkom svake godine se povećava minimalna zarada ne samo u Srbiji. Međutim, pojam „minimalna zarada“ ne postoji svuda. Na primer, u skandinavskim zemljama, u Italiji, Austriji i Singapuru se snalaze i bez njega. Srbija pripada grupi država, koje su ratifikovale konvenciju OUN-a o osnivanju minimalne zarade, i ovaj indikator je jedan od najglavnijih faktora ocene životnog nivoa.

Da li je dovoljno ovog novca da se zadovolje osnovne potrebe u životnoj namirnici? Analitički odsek Picodi.com je odlučio razmotriti cene za osam univerzalnih kategorija namirnice u 52 zemlje sveta i uporediti ih sa minimalnom platom, koja postoji u ovim državama. Kako se ispostavilo, u nekim od njih ove „minimalne zarade“ nije dovoljno da se napuni skromna korpa za namirnicu. A kako izgleda Srbija u poređivanju sa ostalim zemljama?

Cene osnovne namirnice

Da bismo istražili ovo pitanje zamislili smo prosečnu korpu, gde se nalaze osam univerzalnih kategorija namirnice: hleb, mleko, jaja, pirinač, meso, sir, povrće i voće. Bez obzira na to da je ovo baš mali, i, iskreno, ekonomski spisak, životne namirnice, koje se ovde nalazem zadovoljavaju potrebe odrasle osobe u ugljenim hidratima, belančevinama, celulozi i mineralnim supstancama. Cene ovih proizvoda se stalno prate takođe i od strane međunarodne zajednice.

Prema Picodi.com u Srbiji minimalna korpa životnih namirnica vredi u proseku 7.009 dinara:

  • Mleko (10 litara) — 895 dinara
  • Hleb (10 vekana) — 450 dinara
  • Pirinač (1,5 kilograma) — 174 dinara
  • Jaja (20 komada) — 238 dinara
  • Sir (1 kilogram) — 504 dinara
  • Meso ptice i govedine (6 kilograma) — 3587 dinara
  • Voće (6 kilograma) — 650 dinara
  • Povrće (8 kilograma) — 511 dinara

DA LI JE MOGUĆE PROŽIVETI ZA MINIMALNU ZARADU

Odnos cene robe i minimalne zarade

Od 1. januara 2019. godine minimalna satnica u Srbiji iznosi 155,30 dinara neto (ili 26.090,4 dinara mesečno 8-časovni radni dan i 21 radni dan na mesec). Uzimajući u obzir prosečne cene izabranih proizvoda, minimalni potrebni troškovi iznose 26,9% od minimalne neto zarade. Na ovakav način Srbija se našla na 30. mestu između 52 analizovane lokacije.

Najmanji odnos minimalne zarade i troškova na namirnicu smo našli u Australiji, Irskoj i Velikoj Britaniji, gde radnik, dobijajući najmanju mesečnu platu, troši 7% na osnovne namirnice.

Niže nego Srbija u ovom spisku su Albanija (31. mesto), Bugarska (33. mesto) i Rusija (42. mesto).

Najgoru statistiku ima Nigeriju, gde su najskromniji troškovi skoro dvostruko viši od minimalne zarade, koja iznosi 39€.

TROŠKOVI NA OSNOVNE NAMIRNICE

Kako jeftinije kupovati namirnice online

U trgovinama kao što je HelloFresh, možete kupovati jeftinije zahvaljujući kodovima za popust i povratu novca, nego u supermarketima.

Metodologija

U ovom istraživanju su bili iskorišćeni najnoviji podaci o minimalnoj zaradi, koji su bili objavljeni na zvaničnim veb-stranicama relevantnih institucija ili ministarstava u 52 zemlje Evrope, Azije, Severne i Južne Amerike, Afrike i Australije. Neke zemlje uvode promene satnica u periodima koje se razlikuju od početka kalendarske godine. Cene proizvoda, koje su bile iskorišćene u ovom istraživanju, uzete sa veb-stranice numbeo.com, gde se one skupljaju hiljadama korisnika celog sveta. Za konverzaciju valuta je bio iskorišćen prosečan kurs februara 2019. godine.

Izjava o slobodnoj upotrebi

Želite da podelite podatke o minimalnoj zaradi u različitim zemljama sveta? Možete slobodno koristiti prikazanu u izveštaju infografiku i širiti statističke podatke u komercijalne i nekomercijalne svrhe uz naznaku autora istraživanja s linkom na ovu veb-stranicu (Picodi.com).